8 tipov, ako cvičiť

8 tipov, ako cvičiť

Cvičenie je pre pacientov s SM jednou z kľúčových vecí, ktoré pomáhajú spomaliť postup ochorenia, obnoviť funkčnosť poškodených tkanív po relapse a udržať si celkové zdravie. Súčasná liečba výrazne spomaľuje priebeh SM, vďaka čomu sa väčšina pacientov môže venovať primeranej a obľúbenej fyzickej aktivite po veľkú časť svojho života. Ako si však nájsť na cvičenie čas a motiváciu?

1. Spravte si z cvičenia prioritu číslo jedna

Dajte si cvičenie na prvé miesto v zozname vecí, ktoré chcete v daný deň urobiť. Či budete cvičiť pred alebo po raňajkách je na vás. Ak to však urobíte hneď ráno, stáva sa z cvičenia vykonaná práca a pred sebou máte ešte celý deň na ostatné činnosti, ktorým sa plánujete venovať.

2. Cvičte s priateľmi

Či už cvičíte doma, vo fitku alebo chodievate behať, s priateľmi to ide ľahšie. Rýchlejšie vám pri cvičení ubehne čas a získate tak aj príležitosť na pravidelné stretnutia a socializáciu. Navyše je menej pravdepodobné, že budete cvičenie vynechávať alebo sa flákať, pretože sa s ním bude spájať záväzok voči vašim blízkym.

3. Cvičenie si začleňte do diára

Ak nestíhate cvičiť ráno pred odchodom do práce, nevadí. Ak nestíhate cvičiť každý deň, tiež nevadí. Podstatné však je, aby ste si cvičenie začlenili do svojho programu a nemali ho kdesi v kolónke „ak mi dnes zvýši čas, pôjdem behať“. Naplánujte si ho na určitý deň a čas rovnako, ako si plánujete hocijakú inú dôležitú povinnosť či stretnutie. Pristupujte k nemu podobne ako k práci či k schôdzke s priateľmi- len tak ju predsa nemôžete zrušiť, či áno?

4. Zabávajte sa

Prečo by ste mali robiť niečo, čo vás nebaví? Áno, plávanie je super na formovanie postavy, ale ak ho neznášate, bude vo vás vyvolávať negatívne pocity, ktoré sú zbytočné a v konečnom dôsledku bude efekt na vaše zdravie možno horší, ako keby ste neplávali. Je nevyhnutné vybrať si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví a je zdrojom pozitívnych pocitov. Ak vás nebaví žiaden „štandardný“ spôsob cvičenia, pamätajte, že prospešné je hocičo, čo vás donúti sa hýbať. Ráta sa aj hodina tanca či skákanie na trampolíne. Nebojte sa skúšať nové aktivity.

5. Pozitívny prístup

Predtým, než vynecháte cvičenie, skúste porozmýšľať o všetkých dobrých veciach, ktoré vám prináša. Napr. ako vás baví, ako vám pomáha, ako dobre sa po ňom cítite, ako sa pri ňom stretnete s priateľmi, akí ste vďaka nemu silnejší a zdravší...

6. Nebuďte na seba príliš tvrdí

Občas sú dni, kedy sa cítite naozaj pod psa. Ste veľmi unavení. Alebo vás niečo bolí. Jednoducho viete, že dnes to cvičenie nedáte. Alebo sa aj donútite začať, ale namiesto vášho obvyklého času zvládnete cvičiť o polhodinu menej. Nemučte sa pocitmi viny, je to v poriadku. Cvičiť je síce dôležité, ale omnoho dôležitejšie je počúvať svoje telo, ono najlepšie vie, kedy potrebuje prestávku.

7. Cvičebné prestávky

Ak sa vám nakopia povinnosti a naozaj nestíhate ísť na hodinku do telocvične, rozdeľte si pohyb na malé kúsky a včleňte ich do vášho dňa, kde len môžete. Napríklad 2x10 minút rýchlej chôdze cestou do práce a z práce. V práci cez prestávku vybehnite párkrát hore a dolu po schodoch. Spravte si desať drepov, kým sa vám zohrieva obed či večera, alebo zovrie voda na kávu. Postavte sa 30 krát na tri sekundy na špičky, kým si umývate zuby. Nehľadajte dôvody, prečo sa to nedá, ale možnosti, ako by to šlo. Možno budete sami prekvapení, na čo prídete.

8. Stanovte si cieľ

Dohodnite sa sami so sebou na malých zámeroch, a odmene, ktorá vás čaká, ak ich splníte. Napríklad, že cez leto odbehnete určitý počet kilometrov, že budete cvičiť aspoň 3 hodiny týždenne a pod. Aby ste sa vyhli frustrácii ak sa vám daný cieľ nepodarí splniť, použite malý trik. Pozerajte sa na váš cieľ ako na optimum a približne tri štvrtiny z neho vyhláste za minimum, o ktorom viete, že ho určite splníte. Ak splníte optimum, budete mať skvelý pocit, že ste zvládli ešte aj niečo navyše.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
deväť plus deväť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím