SM a psychika. O smútku a nových začiatkoch s psychiatrom R. Honzákom

SM a psychika. O smútku a nových začiatkoch s psychiatrom R. Honzákom

Nový začiatok je až druhá etapa toho, čo sa deje, keď človeka postihne nejaká strata. Najskôr obyčajne prichádza smútok za tým, čo sme stratili. Strata zdravia, samozrejme, patrí k tým veľkým životným stratám. Psychiatra MUDr. Radkina Honzáka, CSc., sme sa preto opýtali, či má zmysel sa brániť smútku.

NEZAHÁŇAJTE SVOJ SMÚTOK PRÍLIŠ SKORO

Lúčenie je symbolom straty a prirodzenou reakciou na stratu je smútok. Tým väčší, čím väčšiu hodnotu malo pre nás to, čo sme stratili. Je úplný nezmysel, keď súčasný americký manuál psychiatrických porúch považuje po úmrtí blízkeho človeka smútok dlhší ako dva týždne už za depresiu, ktorú by mal liečiť psychiater. Taká strata môže bolieť viac ako rok, niekedy aj dva. S každou stratou, či už ide o zdravie, vzťah, ilúziu, alebo vec, ako keby sme stratili časť zo seba a potrebujeme čas, aby sa rana na duši zacelila, a ďalší čas, aby stratená časť dorástla.Preto smútok psychológovia a terapeuti nepovažujú za jednoznačne zlý alebo škodlivý. Smútok je totiž tiež časom rôzne dlhého zastavenia, premietania, zhodnotenia a nakoniec hľadania náhrady. Tá môže prísť – na naše veľké prekvapenie – úplne odinakiaľ, ako očakávame.Len to nesmie prejsť do deštruktívnej sebaľútosti, kedy sa človek veľmi zavŕta – dalo by sa povedať, že s veľkou chuťou – do neplodného ofukovania si svojej ranky a od druhých vyžaduje neustály a nekončiaci sa súcit a tiež sebeckú požiadavku, ktorú možno vyjadriť vetou: Zachráňte ma! (s dodatkom: A uvidíte, že sa vám to nepodarí, pretože ja som najnešťastnejší človek na celom svete!).

Smútiaci človek má právo na to, aby ľudia naňho brali istý ohľad, aby ho nenútili do radosti, aby mu dopriali pokoj na spracovanie straty. Ešte pred sedemdesiatimi rokmi na to mala naša kultúra vypracovaný aj rituál: keď zomrel niekto blízky, nosila sa šesť týždňov na rukáve čierna stužka, ženy sa obliekali do čierneho a rodina sa nezúčastňovala na spoločenských akciách s veselým programom. Potom však nastal čas všeobecne radostného budovania socializmu a komunizmu a na skutočne osobné potreby nezostali miesto ani čas. Verím, že by prospelo, keby sme sa k týmto zvykom nejakou cestou vrátili. Sú dobré. Spomeňme si tiež na to, že už pred viac ako storočím Freud správne povedal, že depresia je niekedy daňou za neodžitý smútok. Počas smútku nám empatia okolia pomôže preniesť sa cez toto ťažké obdobie, pri depresii je to oveľa ťažšie.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
tri plus deväť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím