1. Cvičenie pomáha zlepšiť váš zdravotný stav.
Mnohé štúdie potvrdili, že cvičenie pomáha zlepšovať zdravotný stav osôb so sklerózou multiplex (SM). Cvičenie (robené podľa odporúčaní) je bezpečné a nespôsobuje ataky. Pravidelné cvičenie môže, naopak, pôsobiť do istej miery aj protizápalovo. Cvičením je možné zmierniť symptómy ochorenia, ktoré sa ťažko ovplyvňujú liekmi, ako sú napríklad únava, svalová slabosť, rovnováha či depresia. Pri pravidelnom cvičení sa zvyšujú svalová sila, kondícia a vytvárajú sa väčšie funkčné rezervy.
2. Zistite si potrebné informácie
Potrebné informácie o cvičení môžete získať od svojho ošetrujúceho lekára alebo od špecializovaného fyzioterapeuta. Informácie môžete tiež nájsť na overených webových stránkach (okrem webu smkompas.sk sú to okrem iného weby pacientskych organizácií, ako sú Mladí sklerotici, Roska, EREStím). Poradiť vám môžu tiež iní pacienti s ochorením SM, ale pamätajte, že prejavy SM sú u každého veľmi individuálne. Cvičenie, ktoré niekomu vyhovuje, teda pre vás nemusí byť stopercentne vhodné.
3. Nechajte si poradiť od odborníka
Pokiaľ nemáte veľa skúseností s cvičením alebo pokiaľ ste po ataku SM, je vhodné, aby vám s cvikmi poradil odborník-fyzioterapeut. Kontakt na fyzioterapeuta vám môže poskytnúť váš ošetrujúci neurológ v SM centre.Na tomto webe môžete nájsť aj inštruktážne cvičebné videá. Ale ani výborné cvičebné video nenahradí osobnú cvičebnú inštruktáž, kedy vám môže terapeut opraviť to, ako robíte daný cvik, aby ste sa ho nenaučili robiť nesprávne.
4. Vyskúšajte rôzne druhy cvičenia
Najčastejšie odporúčanou aktivitou pre osoby so SM je aeróbne alebo posilňovacie cvičenie. Veľmi obľúbená je tiež joga. Takisto aj iné pomalé formy tzv. bodymind cvičenia, ako sú tai-či, čchi-kung alebo pilates. Sú veľmi prospešné, pretože precvičujú nielen telo, ale upokojujú aj myseľ. Na domáce cvičenie sú vhodné kombinácie naťahovacích a posilňovacích cvikov. Pohyb vo vode sa zasa vďaka vztlaku vody lepšie vykonáva, no zároveň voda kladie mierny odpor. Konkrétny výber aktivity závisí od toho, čo chceme predovšetkým cvičením zlepšiť, ale tiež od vašich preferencií – cvičenie by vám malo robiť radosť a baviť vás.
5. Nájdite si parťáka na cvičenie
Aby malo cvičenie pozitívny efekt, je potrebné vykonávať ho dlhodobo a pravidelne. Niekedy je však ťažké sa k cvičeniu prinútiť a nestratiť motiváciu. Môže vám pomôcť to, keď niekto bude cvičiť s vami (kamarát, blízky človek, kolega...), pretože vo dvojici to ide lepšie.
6. Sledujte svoj pokrok
Cvičenie zlepšuje kondíciu a svalovú silu, ale zmeny sú pomalé a pozvoľné a často si ich človek ani neuvedomí. Preto je dobré pravidelne sledovať svoj cvičebný pokrok. Vhodnou možnosťou je napríklad monitorovať počet krokov alebo si zaznamenávať čas cvičenia či zvládnutý počet opakovaní. Myslite však na to, že nie je cieľom dosahovať vždy najvyšší počet, ale záleží tiež na kvalite realizovania cvikov a aby ste sa pri cvičení cítili telesne dobre.
7 .Odmeňte sa za úspechy
Na udržanie motivácie je vhodné sa za svoje cvičebné úspechy odmeniť – urobiť si niečím radosť. A úspech nemusí znamenať len nejaké konkrétne výkony, ale môže ísť len o fakt, že nebudete cvičenie odkladať a vynechávať.
8. Pokiaľ chcete dosiahnuť zlepšenie, musí byť tréning intenzívny
Ak je vaším cvičebným cieľom nielen udržanie kondície, ale chcete dosiahnuť aj nejaké podstatné zlepšenie, potom je potrebné, aby bol tréning intenzívny. Na dosiahnutie viditeľných zlepšení treba mať minimálnu tréningovú intenzitu dva- až trikrát týždenne, a to 45 – 60 minút počas troch mesiacov. Na zlepšenie svalov oslabených po ataku je niekedy nutné aj každodenné cvičenie 15 – 20 minút podľa inštrukcií terapeuta.
9. Skúste zvýšiť úroveň svojej pohybovej aktivity
Na zlepšenie celkovej úrovne zdravotného stavu pomôže vo všeobecnosti aj zvýšenie pohybovej aktivity. Pokiaľ teda máte kvôli svojmu povolaniu alebo rodinným povinnostiam ťažkosti na vyhradenie si času na pravidelné cvičenie, snažte sa aspoň napríklad viac počas dňa chodiť (opäť je vhodné sledovať počet krokov krokomerom). Alebo je možné naplánovať si krátke cvičenie v práci – jednoduché posilňovanie a naťahovanie v sede na pracovnej stoličke (dva cviky každé dve hodiny vás v práci príliš nezdržia a vynahradíte si tak chýbajúci čas na cvičenie doma).
10. Nikdy nie je neskoro začať znova
Aj keď ste napríklad naposledy cvičili v škole alebo ste cvičenie museli prerušiť pre iné povinnosti alebo svoj zdravotný stav, nikdy nie je neskoro sa k cvičeniu znovu vrátiť. Správne zvolené cvičenie je prospešné pre každého nezávisle od veku alebo závažnosti SM. Platí však, že čím skôr s cvičením začnete, tým lepšie sú výsledky.
Zdieľať na FB
Audia a videa