Prevencia stresu
1. Trápenie je zbytočné
Ak má problém riešenie, vyriešte ho. Ak riešenie nemá, pusťte ho z hlavy.
No áno, ale…
Trápenie je prirodzená reakcia živých bytostí vybavených schopnosťami súcitu, starostí a smútku, túžiacich po prežitku, pokoji a bezpečí. Netrápme sa tým, že sa trápime. Skúsme trénovať zručnosti púšťania z hlavy tých vecí, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Niekedy je lepšie nechať ich tak, nech sa vyriešia samy. Venujme pozornosť, čas, myšlienky a pocity tomu, čo môžeme ovplyvniť a vyriešiť
2. Učme sa trpezlivosti.
Všetko má svoj vývoj, správny čas. Zbytočné náhlenie sa na to, aby niečo bolo hotové, jasné, vyriešené, je zbytočný stresor. Doba nás vedie k tomu, že niektoré veci môžeme mať okamžite. Odnaučili sme sa vyčkávať. Ponáhľame sa a vôbec nám to neprospieva.
3. Nezaťažujme sa zbytočne mnohými možnosťami a voľbami.
Príliš možností výberu náš mozog nemá rád, stresuje ho to. Svižne si zužujme výber možností, riešení, vecí…, nad ktorými sa práve rozhodujeme. Neodkladajme rozhodnutia. Každé rozhodnutie a to, že si ho potom nespochybňujeme, je úľava (a teda menej stresu).
4. Hovorme o tom, čoho máme dostatok.
Keď budeme neustále sebe aj okoliu hovoriť, že máme niečoho nedostatok (času, vecí, ľudí…), budeme si vnútorne vytvárať stres. Všetkého máme toľko, koľko potrebujeme, ak na to tak nazeráme.
5. Nechcime byť perfektní.
Tlak na dokonalosť – ten vnútorný aj vonkajší – je úplne zbytočný, k ničomu nevedúci stresor.
Zdieľať na FB
Audia a videa