Plátno, štetec a SM

Plátno, štetec a SM

Neraz sme Vám priniesli články, reportáže alebo rozhovory s ľuďmi, ktorý aj napriek svojej diagnóze sclerosis multiplex dokážu nie len plnohodnotne žiť, ale navyše sú aj veľmi kreatívni. Spoznali sme množstvo ľudí chorých na SM, ktorý dokážu vytvárať nádherné predmety v chránených dielňach. Pravidelne organizujeme literárne a fotografické súťaže v našom časopise SKOMPASOM s veľkou odozvou. Prichádzajú nám naozaj kvalitné literárne diela či fotografie, s ktorých máme niekedy veľký problém vybrať tie „naj“. Ono je to aj preto, že víťazi sú vlastne všetci, ktorí aj takýmto spôsobom zápasia so svojou chorobou a v rámci svojich možností vedú aktívny život.

Dnes Vás zoznámime s človekom, ktorý je podľa nášho názoru ozajstný umelec.  Abstraktný maliar, SM – kár ale hlavne bojovník Jozef Hubálek.

Ale nech sa Vám predstaví on sám vlastnými slovami:

„Volám sa Jozef Hubálek a pochádzam zo Slovenskej Novej Vsi. Maľovanie ma bavilo už od detstva, spočiatku to bolo kreslenie, neskôr maľovane temperovými farbami, no a postupne som začal maľovať olejovými a akrylovými farbami na plátno.  V r.2008 mi bola  diagnostikovaná Skleróza multiplex. No a potom som sa maľovaniu začal venovať intenzívnejšie. Je to pre mňa koníček, relax a svojím spôsobom aj liečba umením. Snažím sa venovať väčšinou abstraktnej tvorbe. Čo je vlastne abstrakcia? Abstraktné umenie nezobrazuje žiaden reálny predmet, osobu alebo krajinu. Je to vlastne princíp farebnej a tvarovej harmónie farby a línie. A prečo abstraktná tvorba? Je to pre mňa taká sloboda. Je to dobrý spôsob vyjadriť svoje pocity, to čo si človek myslí. Do každého obrazu sa snažím dať aj niečo zo svojho života. Vlastne maľujem to čo ma v tej chvíli napadne. Mám rád  farby a ich kombinovanie, preto aj moje obrazy hrajú rôznymi farbami.

Hubalek-majakNo a ako vznikajú moje obrazy? Dám plátno na stojan a jednoducho začnem. Niekedy mám ako takú predstavu čo by som chcel maľovať a niekedy to ide tak postupne samo. Pri tvorbe používam či už štetec, rôzne špachtle, alebo jednoducho rôzne pomôcky čo doma nájdem. Je to vlastne o fantázii a predstavivosti.  Ak sa predá niektoré z mojich diel je pre mňa cťou a teší ma že môj obraz niekomu robí radosť.  Posúva ma to vpred a dáva mi to možnosť  naďalej tvoriť.“

Viac o jeho tvorbe aj s ukážkami jeho diel sa dozviete po kliknutí na tento odkaz: http://hubalek.webnode.sk/

 

autor: administrátor

  foto: archív Jozef Hubálek

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
tri plus šesť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím