Nenápadné hľadanie sily

Nenápadné hľadanie sily

„Tak ti ďakujem za všetky tie roky, čo sme spolu boli.“ Aby túto vetu žena dokázala povedať v deň rozvodu mužovi, ktorý po 18 rokoch manželstva odišiel za inou, na to musí mať veľkú guráž. Nie sú to slová zlomenej obete. Je to veta niekoho, kto sa vie elegantne vyrovnávať so životom. Ako v sebe túto silu Petra našla? Kto by čakal v jej príbehu okamihy náhleho precitnutia, oko to vídame vo filme, bude sklamaný. Petrina cesta sa skladá z maličkostí. Ale tie nás často vyvedú z bludného kruhu.

 SLOBODNÉHO DUCHA TELO NESPÚTA

 Skleróza multiplex sa u Petry ohlásila brnením končekov prstov a prestávali ju poslúchať nohy. Mesiace chodila po vyšetreniach, až konečne dorazila na neurológiu. Lekári jej povedali, že má zápal centrálneho nervového systému a bude chodiť na infúzie. Petra spomína: „Tak som si povedala, no dobre, občas zájdem na infúzky a bude po probléme. Až od manžela som sa dozvedela, že mám sklerózu multiplex. Ďalšiu informáciu som dostala od kolegyne. Povedala mi, že ju mala jej sestra – a umrela na ňu.“ To bol pre Petru šok. Niekoľko nocí preplakala. Našťastie sa vtedy dozvedela o združení „ROSKA“ a navštívila ich akcie. Aj keď tu videla ľudí, ktorí na tom boli fyzicky horšie ako ona, z mnohých sálala obdivuhodná psychická pohoda. Hlavnou zložkou ich prístupu k životu bol asi nadhľad a humor. Boli žijúcim dôkazom, že slobodného ducha telo nespúta. To Petre pomohlo prekonať prvé stretnutie s chorobou. Ako šiel čas, SM o sebe predsa len dávala vedieť. Petra začala pri chôdzi používať barly. V tej dobe sa z manžela, riaditeľa úspešnej spoločnosti, stal workoholik.

 ŽIVOT SA SKLADÁ Z MALIČKOSTÍ

rozchod Raz na Nový rok manžel Petre oznámil:  „Nie je to kvôli tvojej chorobe, ale ja odchádzam.“  Dnes Petra rozchod s manželom komentuje: „My sme sa nakoniec nerozišli v zlom, aj dnes spolu celkom vychádzame. Človek časom odpustí, ale nezabudne,“  Obdobie po tomto Novom roku bolo krušné. Rovnako ako by to urobili mnohí z nás, chcela sa Petra schovať do kúta a nechať svet plynúť. To ale nejde. Má dve dcéry. Jedna bola v puberte a druhá takmer dospelá, život mali pred sebou. Na Petru sa valili každodenné úlohy, a k tomu si ešte pár akcií sama naordinovala. Jej podvedomie si asi vravelo, že je potrebné tento život prečistiť a zrovnať. Preto vyupratovala celý byt. Pustila sa aj do generálnej rekonštrukcie kuchyne. „ No – tí chlapi sú naozaj na niečo dobrí, zorganizovať toľko remeselníkov, aby všetko sedelo, to je fakt problém,“ komentuje to Petra. Súbežne tu bola starosť o dcéry a domácnosť. Navyše rozvod samozrejme ovplyvnil celú rodinu. Staršia dcéra sa s ním dokázala zmieriť lepšie a matke pomáhala. „Keď som jeden čas nemohla jesť, stála pri mne tak dlho, pokým som niečo zjedla,“  hovorí Petra. Mladšia dcéra sa s rozchodom rodičov vyrovnávala horšie. Dlho nemohla otcovi odpustiť a nechcela s ním ani komunikovať. Petre trvalo dva roky, než dcéru presvedčila, aby s otcom začala hovoriť. V takej chvíli sa veľa ľudí snaží z partnera urobiť zloducha. Zdá sa to výhodné. Prečo to Petra neurobila? „Očierňovanie nikam nevedie, neprináša do života nič dobrého,“  vysvetľuje Petra.

 ČLOVEK NA TO NIE JE SÁM

Ťažké obdobie pomohol prekonať aj jej neurológ. V pravý čas zapracoval aj ako psychológ. Petra patrí skôr k ľuďom, ktorí nemajú vo zvyku pýtať si pomoc. Aj tak lekár vycítil moment, keď sa potrebovala niekomu zveriť. „Patrím skôr k ľuďom, ktorí si veci riešia sami, ale vtedy mi veľmi pomohlo, že psychologsom mu to všetko povedala. Za to som mu vďačná,“ spomína Petra. Ďalším človekom, ktorý Petre ponúkol pomoc, bola teta. Bola to zdanlivá maličkosť. V priemere každých štrnásť dní Petre zavolala a vypočula si, ako sa má. Aj ona sa stala takou nenápadnou sprievodkyňou, s ktorou si Petra mohla triediť myšlienky a pocity. Veľkou oporou boli pre Petru aj priatelia zo združenia ROSKA. Nedovolili jej, aby zostávala doma, aj keď sa jej nič a nikam nechcelo. A tak chodila nie len na akcie ROSKY, cvičiť, na výlety a rekondície, ale stretávala sa s nimi aj vo voľnom čase. Chodili spoločne tancovať, za kultúrou, navštevovali sa, a tak je to dodnes. A tak sa nenápadne Petra naučila žiť svoj nový život. Keď sa s ňou teraz stretnete, je príkladom človeka, ktorému nič slobodného ducha nespúta. Jej cesta k novej osobnej sile viedla cez maličkosti, ale práve tie ju doviedli až do života, v ktorom je viac sama sebou a žije život po svojom. Mimochodom – keď sme sa po našom rozhovore lúčili, Petra sa ku mne obrátila a vraví: „No, keď som si to teraz zrovnala... keď som si uvedomila, ako žijem... že ten chlap neodišiel skôr!“

autor : Šárka Pražáková

 zdroj: www.rskomas.cz

  foto: ilustračné

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím