Deti sú najväčšie šťastie

Deti sú najväčšie šťastie

Deti sú pre mňa všetko, dávajú mi energiu a chuť žiť. Narodila som sa v Trenčíne, v rodine otca kuchára a matky úradníčky. Mám jedného súrodenca. Moje detstvo bolo aj dobré, aj zlé. Otec robil v zahraničí, aj v Trenčíne. V rodine boli nezhody a keď som mala šesť rokov, naši sa rozviedli. Bývali sme s mamou u babky. Bolo nám dobre. Po čase sa otec znovu oženil. S jeho manželkou si rozumieme. Máme celkom dobrý vzťah.

Mám 30 rokov a dve krásne zdravé dcérky. Staršia sa volá Anetka, mladšia Agátka. Moje šťastie na chlapov nebolo moc dobré, ale už som spokojná. Mám muža, na ktorom mi záleží a ktorý ma miluje aj s mojou „Rózou“, čo mi robí neželanú spoločnosť už sedem rokov.

Moje dni sú niekedy dobré, ale niekedy ich preležím a stane sa, že aj preplačem. „Róza“ mi zasiahla ruky, nohy, oči, no skoro všetko, čo mohla. Bola som len na posteli a utápala som sa v sebaľútosti a žiali, ale potom som sa zamyslela a povedala si, že mám dcérku, ktorá ma potrebuje (vtedy mala staršia Anetka štyri roky), a nemôžem ju nechať samu. Jej otec nás opustil, ešte som bola tehotná.

Deti sú pre mňa všetko, dávajú mi energiu a chuť žiť. Vždy som chcela mať viac ako jedno dieťa a keď som ostala chorá, bála som sa, že už nebudem môcť mať deti. Je to moje najväčšie šťastie. Keď som spoznala priateľa, tak sme sa rozprávali, že by sme chceli dieťa. Môj stav sa stabilizoval a pani doktorka povolila vysadiť liečbu a pokúsiť sa mať bábo. Najskôr sa nám to nedarilo, ale nevzdávali sme sa. Netrvalo dlho a tehotenský test mi ukázal dve čiarky. Nevedela som, či plakať od šťastia,

alebo od obáv, ako to dopadne. Všade som čítala, ako sa pacientke s „esemkou“ môže zhoršiť jej zdravotný stav, ale ja som celé tehotenstvo ani netušila, že „Róza“ je v mojom tele. Bol to úžasný pocit a nemať tehotenské nevoľnosti, tak som si aj úžasne oddýchla.

Straty a nálezy – čo k tomu dodať? Strát bolo v mojom živote viac než dosť. Myslím tie straty, keď mi odišli z tohto sveta ľudia, na ktorých mi najviac záležalo a ktorých som moc ľúbila a stále ľúbim. Najviac ma asi zasiahla smrť babky, o ktorú som sa starala aj keď som už bola chorá. Umývala som ju, prebaľovala, kŕmila, chodila s ňou po doktoroch a nosila ju po schodoch z druhého poschodia, ale to všetko by som urobila zase, keby som ju tu mala. Veď ona sa o mňa starala, keď som bola malá, tak som to brala normálne, chcela som sa o ňu postarať, keď to potrebovala. A pritom mala kopec vnúčat, zdravých, ale starala som sa o ňu ja s maminou. A nálezy? Opäť chuť žiť a priviesť na svet dieťa, ktoré mi dáva toľko energie, ako žiadny iný liek. A tým v podstate odpovedám aj na otázku, mať či nemať dieťatko, keď má žena diagnózu SM. Určite ÁNO! Odkazujem ženám, aby sa nevzdávali, lebo táto choroba nie je dôvod na to, aby sa uzavreli do seba a nemali dieťa. A ak majú milujúceho partnera a super rodinu, ako mám ja, tak nevidím dôvod na to, aby nemali bábo, lebo to dieťa im dá toľko energie, koľko im nedá žiadny liek.

Jarka Kivarottová

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
sedem plus jedna =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím